РОБОЧА КОЛЕКЦІЯ ГЕНОФОНДУ ЛЮПИНУ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ ІНСТРУМЕНТ ВИКОРИСТАННЯ В СЕЛЕКЦІЙНИХ ПРОГРАМАХ
РОБОЧА КОЛЕКЦІЯ ГЕНОФОНДУ ЛЮПИНУ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ ІНСТРУМЕНТ ВИКОРИСТАННЯ В СЕЛЕКЦІЙНИХ ПРОГРАМАХ
Мова статті
Українська
Дата друку
9.12.21
Дата розміщення онлайн
28.02.2022
Установа
Інститут сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН
Список літератури
- Бардаков А.Г., Бардаков В.А., Жидок Н.П.. Адаптивна селекція кормового люпину в зоні Полісся України. Корми і кормовиробництво: міжвідомчий тематичний науковий збірник. 2010. вип.66. С.25–30.
- Солодюк Н.В., Корнійчук М.С., Головченко О.В., Левченко Т.М. Основні етапи селекції люпину: збірник наук. праць Інституту землеробства УААН. Київ, 2003. С. 110–121.
- Методика державного сортовипробування сільськогосподарських олійних, технічних, прядивних та кормових культур: Державна комісія України по випробуванню та охороні сортів рослин. Київ: Алефа, 2001. Вип. 3. С. 61–74.
- Корнейчук Н.С. Грибные болезни люпинов: монографія. Київ: Колобиг, 2010. 376с.
- Кирик Н.Н., Безнощенко В.П. Об оценке устойчивости сортов люпина к антракнозу. Селекция и семеноводство. 1993. № 3. С. 42.
- Доспехов Б.А. Методика полевого опыта. Москва: Агропромиздат, 1985. 356с.
- Пугачёв П.М. Селекция люпина жёлтого на семенную продуктивность. Состояние и перспективы развития люпиносеяния в ХХІ веке: тезисы докл. Международной науч.-прак. конф., Брянск, 2001. С. 108 – 110.
- Kurlovich B.S. Lupins (Geography, classification, genetic resources and breeding). OY International North Express. St. Petersburg, Russia — Pellosniemi, Finland, 2002. 468p.
- Купцов Н.С., Такунов И.П. Люпин — генетика, селекция, гетерогенные посевы. Брянск, Клинцы: издательство ГУП «Клинцовская городсткая типография», 2006. 576 с.
- Шик А.С. Новый исходный материал для селекции желтого люпина на скороспелость и устойчивость к фузаріозу: Методы управления наследственностью и перспективы их внедрения в практику. Минск: Наука и техника, 1986. 30с.
Розділ
Формування, вивчення та використання колекцій
Анотація
Наведено результати трирічних досліджень з вивчення 285 зразків генофонду люпину Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН різного еколого-географічного походження в умовах лівобережного Полісся України. Виділені джерела цінних господарських ознак стали основою робочої колекції люпину, де ознаки підібрані відповідно до умов регіону і сучасних напрямів селекції цієї культури. Сформована колекція включає 95 зразків люпину жовтого, білого та вузьколистого видів з різним проявом 11 цінних господарських ознак і рекомендована до використання, як генетична база та джерело цінного вихідного матеріалу при створенні нових, високопродуктивних, ранньостиглих сортів кормового люпину. Оцінку колекційних зразків проводили на звичайному та інфекційному фузаріозному фоні в польових та лабораторних умовах. За результатом було виділено зразки, що в середньому за роки досліджень характеризувалися ранньостиглістю, стійкість проти фузаріозу та антракнозу, достовірно переважали сорт-стандарт за продуктивність по насінню, зеленій масі та сухій речовині, а також виділялися за елементами продуктивності: кількість продуктивних пагонів, кількість насіння та бобів з рослини, кількість насіння в 1 бобі, маса насіння з рослини, маса 1000 насінин. Було встановлено тісний кореляційний зв'язок між елементами продуктивності (маса насіння з рослини, кількість бобів та насіння з рослини) та загальною врожайністю насіння зразка з одиниці площі (r=0,520 – 0,957), що дає можливість селекціонеру проводити непрямий добір, в тому числі, використовуючи дані робочої колекції.
Ключові слова
генофонд, люпин, колекційний зразок, робоча колекція, ранньостиглість, урожайність, фузаріоз, антракноз
Останні новини: