Нажмите Enter для поиска, Esc для отмены

ЗБЕРІГАННЯ НАСІННЯ ПШЕНИЦІ М’ЯКОЇ В КОНТРОЛЬОВАНИХ УМОВАХ

Мова статті

Дата друку

Дата розміщення онлайн

13.06.2017

Установа

Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр'єва НААН

Список літератури

Розділ

Зберігання генетичних ресурсів рослин

Анотація

Мета. Виявити оптимальні умови зберігання зразків насіння пшениці м'якої кількох різновидів, які після репродукції в різні роки в декількох науково-дослідних установах України, зберігались в контрольованих умовах Національного сховища, де знаходились до 15 років.

Результати і обговорення. Проведено моніторинг схожості насіння різновидів пшениці м'якої (Triticum aestivum L.): 67 зразків lutescens, 49 зразків еrythrospermum і окремих зразків graecum, ferrugineum, milturum, що зберігалися в контрольованих умовах при вологості насіння 5-8%. Насіння зазначених зразків репродукувались в Інституті рослинництва ім. В. Я. Юр'єва (східний лісостеп України), Устимівської дослідної станції рослинництва Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр'єва НААН (південний лісостеп України), Миронівському інституті пшениці ім. В. M. Ремесла НААН (центральний лісостеп України), Селекційно-генетичному інституті (південно-західний степ України).

Встановлено, що зберігання зразків насіння ярої пшениці, вирощених в умовах східного Лісостепу України, дозволяє при вологості насіння 6-7 % в герметичній тарі навіть у сховищі з нерегульованою температурою зберігати вихідну схожість насіння до 9 років без істотних змін. Не виявлено переваг в довговічності насіння пшениці м'якої var. lutescens, var. erythrospermum, var. graecum при аналогічних умовах репродукції і зберігання. Насіння пшениці м'якої, вирощені в більш сприятливих умовах південного Лісостепу або в сприятливі роки в умовах різних регіонів України при температурі мінус 20оС і вологості насіння 6-7%, можуть зберігати схожість без змін більш тривалий період, ніж зразки, що знаходяться при нерегульованої температурі.

Висновки. Для тривалого зберігання зразків насіння пшениці м’якої різних різновидів в умовах Національного сховища рекомендується вологість насіння 6-7 %. За такої вологості та нерегульованої температури очікується зберігання вихідної схожості насіння до десяти років. Для подовження терміну зберігання вихідної cхожості насіння рекомендована температура зберігання мінус 20оС.

Ключові слова

пшениця, різновидність, насіння, генофонд, зберігання, температура, вологість, довговічність